PY4E : Python Data Structures Kursu Değerlendirmesi

0 0
Yaklaşık Okuma Süresi:1 Dakika, 12 Saniye

Daha önceki yazımda CS50 kursunu bırakıp , PY4E uzmanlık kurslarına başladığımı belirtmiştim. Hatta uzmanlığın ilk kursu olan Programming for Everybody (Getting Started with Python) deneyimimden bahsetmiştim. Şimdi PY4E : Python Data Structures kursunu değerlendireceğim.

Kursun mezuniyet seronomisinde Prof. Curt Bonk’un konuşmacı olarak söylediği gibi bu kurs süreçlerinde 4p ve 4c’ye sahipseniz başarılısınız demektir.

1- Passion – Tutkulu olma
2- Persistence – Devamlılık
3- Purpose – Amaç sahibi olma
4- Playfulness – Eğlenceli anlar geçirme

1- Choice – Seçim yapma
2- Commitment – Dahil olma
3- Connection – Bağlantı kurma
4- Completion – Tamamlama

Prof. Bonk’un sıraladığı 4p ve 4c’yi bu kursta yaşadığımı ifade etmem gerekiyor. Uzmanlığın 2. basamağı olan kursta genel olarak veri yapıları ve bu yapıların nasıl manipüle edileceği yer alıyor. Kurs başlıkları, stringler, dosyalar, listeler, sözlükler, tupplelar şeklinde sıralanabilir. Aslında bol örnek olmasına rağmen, bölüm sonu ödevleri gösterilen örneklerden bir miktar daha zorlayıcı diye düşünüyorum. Aslında sadece katılımcı hesabıyla “örnek ödev çözüm videolarını” izleyerek bu kanıya vardım. Gerçek ödevleri görme ve dahil olma yetkim olmadığı için belki yanlış bir kanıdır, bilemiyorum.
Kelime saydırma egzersizi üzerinde çok dursak da kodların kısaltılarak yapıldığı bazı alternatif yolları anlamakta zorlandım. Kendi üzerime çok gidiyor olabilirim, zira 7 haftalık programı 2 günde bitirdiğim için ders dışı egzersiz yapma ya da bir süre kodlardan uzaklaşma fırsatı yaratmadım zihnime. Sanıyorum ilgili kısa yolları tekrar izleyeceğim. Zaten Prof. Chuck da “bakın bu çokomelli, tekrar tekrar izleyin” diyor bazı yerlerde.

Ve evet, mezuniyet seronomisi bile yaptılar. Oldukça keyifli bir deneyim olduğunu aşağıda görebileceğiniz kısa kesitten anlayabilirsiniz. 🙂

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments